Jak przebiec Półmaraton – ostatni tydzień przygotowań
Spoglądając na kalendarz biegowy trudno nie oprzeć się wrażeniu, że półmaraton to najpopularniejszy z biegów. W samej tylko Wielkopolsce można wziąć udział w ponad 15 imprezach tego typu. Największą z nich jest 6. Półmaraton Poznań, na którego starcie może stanąć nawet 7 500 biegaczy.
Do startu pozostał nam tydzień – ostatnia prosta przed zawodami. Zatem co robić;)?
W ciągu ostatniego roku notujemy prawdziwy boom na bieganie, zatem też bardzo prawdopodobne, że na fali dbania o formę fizyczną zapisaliście się na półmaraton i będzie to Wasz pierwszy start na dystansie 21 kilometrów.
Mam nadzieję, że nie przystąpicie do tego biegu z marszu, tylko solidnie przepracowaliście ostatnie miesiące, bo jest to bieg, którego nie należy lekceważyć i potrafi solidnie dać w kość. Część z Was przebiegła razem z nami w ostatnie soboty 14 oraz 18 km, więc już macie przetarcie przed dłuższym dystansem.
Pamiętajcie, że ostatni tydzień to już nie moment na mocne treningi. Nie oznacza to oczywiście, żeby leżeć do góry brzuchem na kanapie i ładować w ten sposób baterie. Możecie pozwolić sobie na dwa krótkie wyjścia w spokojnym tempie. Ostatni trening powinien przypaść na środę bądź czwartek – maksymalnie 5-7 km. Jeżeli będzie Was bardzo nosiło można pozwolić sobie na inny rodzaj treningu – uzupełnić bieganie o basen.
Powinniście zadbać o dobrą dietę. Przed startem w maratonie mówi się, że powinniście czuć makaron w żyłach;) Podobnie powinno być przed połówką. Oczywiście najlepiej jakby to był makaron pełnoziarnisty.
Podarujcie też sobie imprezy zakrapiane alkoholem, lepiej odłożyć to na okres postartowy. Alkohol odwania organizm, wypłukuje witaminy. Oprócz tego obniża motorykę, wpływa na większe zmęczenie organizmu oraz niszczy mięśnie poprzez stymulacje kortyzolu.( hormon, który niszczy mięśnie). Zatem jeśli zależy Wam na dobry wyniku, to lepiej nie pijcie przed startem.
Odpowiednia dawka snu jest wskazana i konieczna, by organizm mógł zebrać siły – 7-8 h byłoby optymalne.
Co odradzam – sporty kontaktowe – chyba nie ma nic gorszego niż skręcić sobie kostkę na parę dni przed startem grając w siatkówkę czy piłkę nożna. Znam to z autopsji i frustracja jest ogromna.
Pamiętajcie też o czapkach, szalikach – łatwo się teraz przeziębić.
Post Views:
2 229
You Might Also Like
Czy to koniec rynku imprez biegowych?
Świat biegowy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zmienił się nie do poznania. Organizatorzy biegów prześcigają się w pomysłach jak uatrakcyjnić...
Akcesoria Night Runners
Jeśli czujesz się związany z Night Runners i chcesz być widoczny na biegach i treningach, to wybierz gadżety dla siebie. +10 do szybkości +20 do wsparcia kibiców +30 do poczucia wspólnoty Każda koszulka Night Runners jest personalizowana napisem, który sam wybierzesz. Koszulka techniczna. Nadruk wykonywany techniką sublimacji, co zapewnia jego trwałość i odporność na wielokrotne pranie. Poliester typu mesh (140g/m2). Cena: 65 PLN Czas realizacji zamówienia to ok. 3 tygodni. Jeśli chcesz zamówić koszulkę dla siebie wypełnij formularz z linku i zrób przelew zgodnie z danymi na dole strony. ...
Mistrzostwa Night Runners 2019
W tym roku podobnie jak w poprzednich latach jako pierwsze odbędzie się ściganie na najkrótszym dystansie 5-ciu kilometrów nad poznańską...
FAQ
FAQ Kochani Zabiegani, Jako NR chcielibyśmy usystematyzować wiedzę na temat naszej grupy, spotkań oraz wszystkich innych aktywności związanych z organizacją. Dzieje się wiele, więc postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczących najczęściej pojawiających się pytań. Zaczynamy: Spotkania biegowe: 1.Co zrobić by dołączyć do Night Runners? Wystarczy przyjść na spotkanie w jednym z wielu miast w całej Polsce. Spotkania odbywają się regularnie w Poznaniu, Płocku, Warszawie, Gliwicach, Zabrzu, Wrocławiu, Żychlinie, Katowicach, Gnieźnie, we Wrześni oraz Ostrowie Wielkopolskim. Dokładniejsze informacje znajdziecie na blogu w sekcji „Trenuj z nami” oraz na facebook’owym fanpage Night Runners 2. Jak...