poniedziałek, 17 czerwca, 2024
0
  • No products in the cart.
Bez kategorii

I Ty możesz Postawić na Lewka!

Bieganie to najprostsza forma aktywności fizycznej. Zakładasz buty, wychodzisz z domu i biegniesz. Coraz częściej pada takie sformułowanie, które jest w 100% prawdziwe. Robimy coś przyjemnego
i pożytecznego dla siebie. A jeśli możemy połączyć to działalnością charytatywną i pomóc
przy okazji innym?
9 maja 2015 roku odbędzie się w Katowicach Piknik Charytatywny Postaw na Lewka, w ramach którego odbędzie się bieg pod tą samą nazwą na trasie Doliny Trzech Stawów i lotniska Muchowiec. Skąd pomysł na tego typu imprezę, dla kogo jest kierowana i jak można pomóc? Współorganizator wydarzenia Mateusz Banaś odpowiada na wszystkie pytania.


Postaw na Lewka. Brzmi jak biegowa impreza dziecięca, a się okazuje, że to charytatywna akcja dla Pawła Lewka zmagającego się z chorobą Buergera. Co to za impreza dokładniej? 

“Postaw na Lewka” to zawody czysto charytatywne, które są organizowane w jednym celu, pomocy Pawłowi Lewkowi. Dlatego staraliśmy się by impreza mogła trafić do jak największej liczby ludzi. Zarówno zaawansowanych biegaczy, jak i początkujących, a także osób starszych i dzieci. Tak więc dzieci mają do wyboru dystanse 300 i 800 metrów w swoich biegach dziecięcych. Dorośli mogą zaś wybierać w dystansach 5, 10 i 15 kilometrów, gdyż zawody będą przeprowadzone na 5 kilometrowej pętli w parkowo-leśnym kompleksie dzielnicy Muchowiec. Dla miłośników Nordic Walkng przygotowaliśmy dystanse 5 i 10 kilometrów. Na zawodach odwiedzą nas również dzieci z klubu Tur Borówka (Mikołów), które pokonają dystans 3 kilometrów na wózkach. Oprócz samych biegów przygotujemy również ciepły posiłek, wspólną rozgrzewkę, jogę, malowanie twarzy, zabawy dla dzieci, pokazy frisbee, tańca itp. Biegający rodzice będą mogli zostawić dzieci pod opieką naszych animatorów, a w tym czasie wystartować i pomóc Pawłowi.

Skąd pomysł na zbiórkę i zorganizowanie tego typu imprezy? 

Pomysł zrodził się w styczniu. Kolega, sąsiad Pawła, poprosił mnie o pomoc w zorganizowaniu piłkarskiego turnieju charytatywnego. Początkowo nie byłem specjalnie przekonany, myśląc jak typowy obywatel “całego świata nie zbawię, codziennie stu ludzi prosi w różny sposób o pomoc, nie mam czasu”. Gdy jednak zagłębiłem się w sytuacje, postanowiłem odwiedzić Pawła osobiście i poznać jego osobę. Po wspólnie spędzonych 2 godzinach, nie miałem żadnych wątpliwości, że jest to człowiek, któremu warto pomóc. Wyszedłem niemal ze łzami w oczach, mając ochotę oddać mu ostatnie pieniądze jakie bym tylko miał. Biorąc pod uwagę jego charakter, wiedziałem jednak, że typowa zbiórka i forma czystej “jałmużny” to nie będzie nic dobrego. Lepiej zrobić coś dobrego dla społeczeństwa, które przy okazji zabawy/rywalizacji, będzie mogło jednocześnie pomóc. W związku z tym, że biegam już 7 lat i wystartowałem w ponad setce zawodów, od razu postanowiłem zrobić zawody biegowe. Grupa Night Runners, z którą jestem od 1 spotkania w Katowicach, była pierwszym wsparciem po które się zwróciłem w sprawie organizacji.

Paweł Lewek zmaga się z chorobą Buergera. Czy mógłbyś bliżej przedstawić jego osobę?

Paweł ma 37 lat, sam wychowuje 12 letniego syna Maćka. Jego sytuacja jest katastrofalna. Choroba Buergera jest chorobą genetyczną, polegającą na stopniowym obumieraniu naczyń włosowatych (czyli tych najmniejszych), a w konsekwencji do obumieraniu tkanek. Od 2006 roku Paweł przebył już 16 reamputacji, czekają go kolejne. Choroby na dobrą sprawę nie da się zatrzymać. Można ją jedynie spowalniać i uśmierzać ból nią spowodowany. Leczenie kosztuje 2000 zł miesięcznie. Jak nietrudno się domyślić, pomoc ze strony urzędników i państwa polskiego jest żenująca, mimo,że starczyć na wszystko. Stąd też konieczna jest pomoc dobrych ludzi. Mimo całej swej niedoli, Paweł wciąż jest bardzo pogodnym człowiekiem, który z pewną dozą optymizmu patrzy w przyszłość. Nie narzeka, nie użala się, nikogo nie obwinia, sam chętnie pomaga innym. Naprawdę warto mu pomóc.

“Postaw na Lewka” – dla kogo jest dokładniej dedykowany piknik? Czy biegacze amatorzy, kategorie 60+ i dzieci znajdą dla siebie jakieś atrakcje? 

Jak już wspomniałem, piknik jest przeznaczony dla ludzi od 2 do 102 lat. Biegi dla dzieci, biegi dla dorosłych, nordic walking dla starszych i mniej aktywnych sportowo. Każdy może pomóc.

Udział w biegu jest płatny. Jaki jest koszt i jaka część wpisowego zostanie przeznaczona na cel charytatywny? 

Wpisowe dla osoby dorosłej wynosi minimum 30 zł. Minimum, ponieważ wiele osób wpłaca większe kwoty (50,100zł), które są automatycznie traktowane jako darowizna na Pawła. Dzięki pomocy fundacji “Cała Naprzód” z Gliwic, która jest jednocześnie stowarzyszeniem, jesteśmy w stanie w sposób nieopodatkowany przekazać absolutne 100% wpłat na konto Pawła. Uczestnicy mają pewność, że przykładowo te 30zł trafi do rodziny Lewków i żadna biurokracja, czy koszty organizacji nie pochłoną ani grosza. Wszyscy chcemy pomóc z dobrego serca, a nie chęci zarobku. Koszty pokrywamy z pieniędzy i nagród uzyskanych od drobnych sponsorów. Wydatnie do organizacji przyczynia się również Wydział Promocji miasta Katowice. Gdybyśmy mieli nieco większe fundusze, to uczestnicy oprócz pięknego medalu na mecie, otrzymaliby wspaniałe, zaprojektowane już koszulki. Niestety nie wszystko udało nam się zrealizować w tak optymistycznej wersji jak zakładaliśmy.

Czy jeśli ktoś nie czuje się na siłach, żeby wystartować w biegu, może jakoś pomóc?

Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach by wystartować, może pomóc na wiele sposobów. Od wpłaty 1% podatku na Pawła, poprzez reklamowanie naszych zawodów wśród rodziny i znajomych, czy też samo przyjście do parku na spacer i wrzucenie do naszej puszki kilku złotych. Dostępne jest również konto do wpłat bankowych. W dniu zawodów uruchomimy również kilka ciekawych licytacji internetowych, gdzie będzie można wylicytować różne sportowe gadżety z autografami tenisistów, piłkarzy, szczypiornistów, siatkarzy, skoczków narciarskich…

9 maja już tuż tuż. Czy planujecie powtórzyć event w przyszłym roku? 

O tak! Bardzo byśmy chcieli by impreza stała się cykliczną. Mamy nadzieję, że uczestnicy tej edycji pójdą do domu zadowoleni i w następnym roku będą chcieli przyjść ponownie, przyprowadzając ze sobą kolejnych znajomych. Marzy mi się, by udało nam się na tyle pomóc Pawłowi, by pod egidą “Postaw na Lewka” zbierać pieniążki także na innych potrzebujących. Pierwsza edycja jest dla nas prawdziwą szkołą życia i nauką sztuki przetrwania w trudnym świecie marketingu, biurokracji, dokumentów, trudnych i łatwych rozmów. Przede wszystkim nauką wytrwałości i cierpliwości. Wierzymy, że to zaprocentuje w przyszłości. 

Dziękuję za rozmowę i życzę fantastycznej imprezy.

Rozmawiała Anna Stiller

www.postawnalewka.pl

Wpłat na Pawła można dokonywać na to konto, z dopiskm “Darowizna dla Pawła Lewka – bieg”

FUNDACJA „CAŁA NAPRZÓD”
ul. Kościuszki 35, 44-100 Gliwice
Telefon: +48 500 195 049
E-mail: fundacja@calanaprzod.org

Numer rachunku: 21 2030 0045 1110 0000 0389 0300
Bank Gospodarki Żywnościowej Oddział Operacyjny w Gliwicach