poniedziałek, 17 czerwca, 2024
0
  • No products in the cart.
Trening

Wieczorne Bieganie w Szczecinie

Bystry obserwator przeglądając mapę z miastami Night Runners bardzo szybko zauważy, że jedynym większym miastem w którym nie biegamy jest Szczecin. Duże miasto, ludzie biegaja, więc mogłoby się wydawać, że prędzej czy później tam trafimy. I w gruncie rzeczy tam jesteśmy;) Blisko dwa lata temu powstała grupa – Wieczorne Bieganie w Szczecinie, która jak widzicie po nazwie, biega tak jak i my – po ciemku;) Grupę tę założył Wojtek i tak nieprzerwanie przez 100 tygodni, w każdy wtorek pół biegowego Szczecina zbiera się przy fontannie “Bartłomiejce” na Jasnych Błoniach i biegną razem do Arkonki. Miałem dziś okazję złapać Wojtka w przelocie i dopytać bliżej o Wieczorne Bieganie.

Tomasz Makowski: Wieczorne Bieganie w Szczecinie obchodzi dziś mały jubileusz – 100 wtorek podczas, którego spotykacie się na wspólnym bieganiu. Dwa lata to szmat czasu, pamiętasz jeszcze jak to się zaczęło?
Wojciech Kępka: Chyba nigdy nie zapomnę naszego pierwszego spotkania wink emoticon 4 listopad 2013 roku, ciemno, chłodno. Prawie 40 osób, większość znajomych i kilku ciekawskich, którzy przyszli zobaczyć co się będzie działo we wtorek o 19:00. Miałem ogromną tremę, o poprowadzenie rozgrzewki poprosiłem znajomego trenera biegowego a sam trochę improwizowałem.
W trakcie pierwszego biegu poruszaliśmy się w miarę zwartą grupą pokonując trasę blisko 8 km, tą samą którą biegamy do dziś.
TM: Czy każdy może przyjść na Wieczorne Bieganie w Szczecinie?
WK: Biegać może każdy, uczestniczyć w spotkaniach Wieczornego Biegania w Szczecinie również. Jestem daleki od jakichkolwiek podziałów. Jeśli jesteś osobą, która ostatni raz uprawiała jakikolwiek sport w szkole czy też biegasz maraton poniżej 3 h jesteś mile widziany w naszej grupie. Oczywiście osoby, które mają lepszą kondycję biegną szybciej, ale o tym wolniejszym towarzyszę na końcu peletonu.
 
TM: Skąd pomysł na tego typu aktywność?
WK: Widząc, że w okresie jesiennym ciężko jest z motywacją do biegania (przynajmniej u mnie) zwłaszcza gdy za oknem szybko robi się ciemno, jest chłodno i często wilgotno, grupa staje się lekiem na całe zło – wśród znajomych zawsze jest raźniej, bezpieczniej i weselej.
TM: Po 100 tygodniach WB to nie tylko wtorki, lecz także przygotowania do półmaratonu i wiele imprez integracyjnych, czy ktoś Ci w tym pomaga czy też jesteś przykładem człowieka orkiestry:)?
WK: Faktycznie, zaczęło się od jednego spotkania we wtorek ale Wieczorne Bieganie w Szczecinie to również spotkania integracyjne, przygotowania do debiutów półmaratońskich, spływ kajakowy, wspólne wyjście do kina, bieganie z psiakami ze schroniska i pewnie jeszcze kilka innych akcji, które były albo gdzieś dopiero się rodzą. Nasze najblizsze inicjatywy to Wieczorny Test Coopera oraz Wieczorny Bieg Niepodległości.
Wtorkowe spotkania najczęściej organizuję sam ale mam wokół siebie wiele życzliwych osób, na które mogę liczyć gdy jest taka potrzeba. 
W przypadku przygotowań do półmaratonu duże wsparcie otrzymałem od Tomka Parola, kolegi poznanego na biegowych ścieżkach, który pomaga mi w prowadzeniu spotkań oraz trenera Sebastiana Wierzbickiego,w zakresie przygotowania planu treningowego.
 
TM: Co dalej? Masz plany na dalszy rozwój inicjatywy?
WK: Trzeba się rozwijać, iść do przodu, nie ma co stać w miejscu. Plany oczywiście są ale pozwól, że do momentu kiedy nie nabiorą odpowiedniego kształtu, nie będę ich zdradzał, aby nie zapeszać:)
Na pewno kontynuowane będą wszystkie inicjatywy biegowe obywające się z naszym udziałem poza samymi wtorkowymi spotkaniami.
TM: Jasne, pozostaje na nasłuchu i trzymam kciuki, by plany stały się faktem.
Dziś 100-tne spotkanie. Jak zachecisz niezdecydowanych by przyszli akurat dziś? Planujesz specjalne atrakcje?
WK: Atrakcją będą sami uczestnicy. Nie planuję fajerwerków ale swoją obecność potwierdza co raz liczniejsza grupa wieczornych biegaczy. To dzisiejsze spotkanie będzie okazją do wspólnego spotkania, pokonania w biegu dobrze znanej nam trasy. Niezdecydowani? Nie mam zbyt dużej siły sprawczej ale jeśli ktoś woli zostać w domu to jego wybór, my będziemy biegać o 19:00 i dobrze się bawić:)

TM:
Dzięki Wojtek, za znalezienie czasu na rozmowę, a wszystkich chętnych zapraszamy już dziś na godzinę 19:00 na Wieczorne Bieganie w Szczecinie.
https://www.facebook.com/events/1705120033041257/