poniedziałek, 15 lipca, 2024
0
  • No products in the cart.
Trening

Dziesięciu ekspertów i ich najlepsze rady dla maratończyków

Przed maratonem często mamy mętlik w głowie. Czy dam radę? Czy zakładana taktyka jest dobra? Nastawienie od euforii po zrezygnowanie. Analizowanie każdego szczegóły. Czytanie poradników;)

A co jeśli wystarczy jedna rada? Kto najlepiej doradzi jeśli nie prawdziwy biegowy ekspert? Lepiej doradzi ich cała dziesiątka!
Zapytałem dziesięciu znanych i doświadczonych zawodników jaka jest ich najlepsza rada dla kogoś kto planuje przebiec maraton.

1. Marcin Świerc – specjalizuję się w biegach górskich, zwłaszcza ultra oraz skyrace. Został pierwszym mistrzem Polski w biegach górskich na długim dystansie oraz pierwszym mistrzem w skyrace w Polsce. Bakcyl biegania po górach złapał już 2007 roku.

Rada na maraton: “Wolniej zacznij – szybciej skończysz.” (http://www.marcinswierc.pl/ )

2. Mariusz Giżyński – Czołowy polski maratończyk. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz zwycięzca wielu imprez biegowych. Najlepszy wynik w maratonie: 2:11:20 s. Obecnie walczy o kwalifikację olimpijska do Rio.

Rada na maraton: “Przemyśl w spokoju taktykę na Maraton, ale pobiegnij odważnie. Na trasie walcz do końca, to przez kolejne pół roku będziesz chodził z głową podniesioną do góry! Będziesz zwycięzcą wobec samego siebie!” ( http://mariuszgizynski.pl/ )

3. Karol Kazikowski – Jeden z lepszych biegaczy z Wielkopolski, amator legitymujący się życiówką 2:39:27, założyciel fanpage “Wybiegać Marzenia”

 

Rada na maraton: “Nigdy się nie poddawaj! Nie ważne, czy jest to start Twojego życia, czy kompletna klapa najważniejsze jest to, by walczyć do końca. I żeby nikt mnie źle nie zrozumiał, nie mam tu na myśli robienia wyniku za wszelką cenę. Po prostu, jeśli coś nie idzie to nie, nic na siłę. Nie możesz biec, przejdź do marszu, ciesz się dystansem i pokonanymi kilometrami. Łatwiej będzie Tobie pogodzić się z nieudanym startem, kiedy część dystansu pokonasz marszem, niż kiedy zejdziesz z trasy.”

4. Mateusz Jasiński – Maratończyk, Ultras, a przede wszystkim wielki motywator o niekonwencjonalnych pomysłach i nieszablonowym myśleniu. #trenerbiegania

Rada na maraton:  “Taktyka. W idealnym debiucie pierwsza połowa dystansu powinna być wolniejsza od drugiej. Podstawowym błędem neofitów jest zdecydowanie zbyt szybki początek i umieranie przez to na końcu.” ( Mateusz Jasiński – Bieganie Stylem Życia )

5. Piotr Bętkowski – organizator największego cyklu biegów przełajowych w Polsce City Trail. W maratonie startował trzykrotnie, za każdym razem osiągając wynik poniżej 2:45.  Życiówka z Hamburga: 2:34:52

Rada na maraton:  “Pamiętaj ile wyrzeczeń i czasu na treningach kosztował Cię ten maraton. Zawody to czas rozliczenia.”

6. Jacek Żądło – Młody zawodnik legitymujący się świetnym rezultatami w biegach średnich. Trener w drużynie Perfect Runner Team. W tym roku zadebiutował w maratonie w Rzeszowie z czasem 02:52:46

Rada na maraton:  “Biegaj pij i śmiej się,  przecież w miesiącu robisz tyle kilometrów, że spokojnie dasz rade pobiec.”

7. Emil Dobrowolski – czołowy polski maratończyk. Medalista Mistrzostw Polski legitymujący się życiówką 2:14:39

Rada na maraton:  “Zacząć spokojnie . pierwsze 20-25 km powinniśmy czuć się jak na żwawszym rozbieganiu, powinno być luźno. Dopiero w dalszej części możemy nadrobić, jeśli będziemy dobrze się czuli. Ruszając za szybko możemy w końcowej fazie biegu stracić sporo cennych minut”.

8. Paweł Grzonka – trener kadry chodziarzy PZLA. Autor planów treningowych dla Night Runners. W środowisku znany jako kat. Paweł Grzonka – trener

Rada na maraton:  “Przebiec maraton to pikuś. Przetrwać przygotowania do maratonu – to coś wielkiego. Maraton biegnij swoim tempem, na które jesteś przygotowany. Nie daj ponieść się rozpędzonemu tłumowi. Konsekwentnie trzymaj się założeń, nie podpalaj się chwilowym super lub mega super samopoczuciem, zwłaszcza przed 30 km.”

9. Bartek Olszewski – autor bloga http://warszawskibiegacz.pl/ Czołowy polski maratończyk-amator. Zwycięzca polskiej edycji biegu Wings for life. Wielokrotnie biegał maraton poniżej 2:30

 

Rada na maraton:  “Maraton to przede wszystkim długa, systematyczna praca. Jeżeli jesteś niecierpliwy albo chcesz osiągnąć sukces od zaraz, to lepiej poszukaj sobie innego dystansu, albo zmień nastawienie.”

Ostatnia rada od zawodniczki, która co prawda jeszcze maratonu nie przebiegła, ale nikt nie powinnien miec watpliwosci co do niej klasy. Trzykrotna złota medalistka Mistrzostw Polski na dystansie 5 km, finalistka Mistrzostw Świata. Wielokrotna zwyciężczyni największych biegów masowych: Dominika Nowakowska

Rada na maraton:  “Z ta radą na maraton to cieżki orzech do zgryzienia, bo jeszcze nie startowałam na tym dystansie ;), wiec to ja będę potrzebowała chyba rad w 2017 (śmiech) planuje debiutować ;). Rada na maraton, jak i na każdy bieg: nie zaczynaj zbyt szybko!! Bieganie ma sprawiac radochę i dawac satysfakcję. Zaczynając zbyt szybko zabieramy sobie możliwość skorzystania z tych dorodziejstw;)