czwartek, 25 kwietnia, 2024
0
  • No products in the cart.
Trening

Jak dobrać odpowiednie tempo biegu na zawodach?

tempo biegu

Dzień zawodów się zbliża, a ty zastanawiasz się w jakiej strefie startowej powinieneś się ustawić? Jakie ustawić tempo biegu na Virual Partner na Garminie? W środku odwieczna walka – serce i rozum, stoją po dwóch stronach barykady. Serce goni za życiówką, za walką do utraty tchu. Rozum przypomina o infekcji w ostatnim tygodniu i opuszczonych treningach. Jak ich pogodzić? Najlepiej metodycznie przez wybranie odpowiedniego tempa biegu na podstawie obiektywnych wskaźników.

tempo biegu

Start kontrolny

Przejrzyjcie jakikolwiek plan treningowy. ( np. nasze przygotowujące do startu w półmaratonie)  W prawie każdym z nich na około 3-4 tygodnie przed startem docelowym pojawia się pozycja – start kontrolny. To impreza, która pokaże Ci na jakim jesteś etapie przygotowań i czy cel jaki obrałeś kilka miesięcy wcześniej jest nadal realny. Start kontrolny to zazwyczaj połowa dystansu startu docelowego, zatem przed półmaratonem jest to szybka dycha.  Załóżmy, że na miesiąc przed połówką przebiegłeś 10 km w 55 minut, co daje średnie tempo 5:30 min/km.  Przy ustaleniu tempa na półmaraton można skorzystać np z kalkulatorów Danielsa ( nie, to nie ten od whisky). Zgodnie z nimi, powinieneś pokonać półmaraton w tempie ok. 5:50 min/km.

Sprawdź tempo biegu w kalkulatorze: 
By sprawdzić swoje tempo docelowe wpisz po kolei:
1) Wybierz “distance” i zawody w których ostatnio brałeś udział
2) Wpisz swoje tempo lub czas jaki osiągnąłeś
3) Kliknij – “calculate”
4) Po wybraniu “equivalent” zobaczysz proponowane czasy na poszczególnych dystansach

Co może pójść nie tak?

Tak naprawdę, to wszystko. Bieganie jest nieprzewidywalne i każdy nasz plan może niewypalić, szczególnie, jeśli stawiamy przed sobą ambitne cele.  Czasami można trafić na nie ten dzień i nic na to nie poradzisz.  Przed wyborem tempa biegu sprawdź profil trasy i prognozę pogody. Nieodpowiedni ubiór może Cie kosztować kilka sekund na pierwszych kilometrach, do minut na końcowych. Pamiętaj, że nawet jak nie wyjdzie za pierwszym razem, to zawsze możesz spróbować jeszcze raz i jeszcze raz. Znam wiele przypadków, gdzie biegacze nawet kilkanaście razy podchodzili do biegów, by złamać 40 minut na dychę czy “3” w maratonie.

Życzę Wam odpowiedniego tempa biegu i uśmiechu na mecie.