poniedziałek, 15 lipca, 2024
0
  • No products in the cart.
Treningtrenuj z nami

Maraton w 16 tygodni – Plany treningowe dla każdego

11. Poznań Półmaraton

 

Wielkimi krokami zbliża się sezon na przygotowania do jesiennych maratonów. Od wielu lat mamy tą przyjemność, by współpracować z organizatorami maratonu w Poznaniu i prowadzić oficjalne treningi przygotowujące do startu na królewskim dystansie. W tym roku w Poznaniu odbędzie się jubileuszowa 20. edycja maratonu.  Jeśli czujesz się na siłach to podejmij z nami wyzwanie i wybierz jeden z trzech planów przygotowanych przez trenera Pawła Grzonkę.

Zanim się zdecydujesz
Pamiętaj, że decyzja o starcie w maratonie powinna być bardzo dobrze przemyślana i poprzedzona setkami godzin treningów.  Do przygotowań najlepiej przystąpić mając za sobą minimum rok regularnych treningów. Dystans maratoński obnaży wszelkie braki i niedociągnięcia, dlatego oprócz treningu biegowego pamiętajcie o wzbogaceniu go o treningi mięśni tułowia i brzucha, czyli popularne core stability. Przed rozpoczęciem przygotowań warto wybrać się na kompleksowe badania kardiologiczne wykluczające problemy natury sercowej.  Gdy już czujesz, że to jest moment by zmierzyć się z królewskim dystansem i rozpoczniesz przygotowania to pozostań cały czas czujny i rozważny. Jeśli w trakcie treningów złapiesz kontuzję nie staraj się jej zabiegać, bo w ostatecznym rozrachunku podczas 3-4 godzin biegu maratońskiego ona da o sobie znać i przerwa w bieganiu może okazać się dłuższa niż sobie tego życzysz. Plan treningowy i cel wybierz realnie, a nie życzeniowo. Nie ma nic gorszego niż przestrzelenie i trening po zbyt wygórowanych ambicjach lub próbując dorównać koledze.

Plany treningowe:
1) Plan dla debiutantów
Wybierz ten plan jeśli będziesz startował po raz pierwszy w maratonie lub też wcześniejsze starty w maratonie nie były poprzedzone usystematyzowanym planem treningowym.  Jeśli jesteś z Poznania to zapraszamy do wspólnych treningów z grupa debiutantów przy okazji treningów Night Runners na Cytadeli (w poniedziałki) i nad Maltą ( w czwartki). Długie wybiegania będziemy organizować nad Rusałką w soboty.
Tempo E dla grupy debiutantów to ~~ 6:40
Pobierz plan

2) Plan “4:00”
To plan, który pozwoli Ci podejść do bariery złamania czterech godzin w maratonie. Tempo wybiegań E to 6:10 min/km
Pobierz plan

3) Plan “3:30”
To plan, który w optymalnych warunkach pozwoli Ci na przebiegnięcie maratonu nawet w czasie 3:30. Tempo wybiegań E to 5:40min/km
Pobierz plan

 

I słowo na zakończenie. Biegajcie mądrze. Treningi latem wymagają dużo samozaparcia i mądrości. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, to piszcie śmiało lub pytajcie na współnych treningach nad Maltą i na Cytadeli.